پنج‌شنبه, 30 آبان 1398
  • ساعت : ۱۲:۱۴:۵۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ 
  • کد خبر : ۵۱۰۹
    /  2
بندر کنگ نماد حفظ سنت های کهن:
آغاز مرمت بركه پنج تا در سایت موزه بركه های آب خاورمیانه
شهردار شهر تاریخی بندرکنگ از مرمت و بازسازی بركه پنج تا(آب انبار پنج بركه ) در سايت موزه بركه هاي آب خاورميانه شهر بندرکنگ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی : ایوب زارعی شهردار بندرکنگ با اعلام این خبر گفت:  بركه هاي آب نقش مهمي در حيات مبتنی بر اقلیم مردم هرمزگان داشتند و احیای اين معماري هوشمندانه و دانش بنيان، مي تواند كاركرد گردشگري ، محيط زيستي، كشاورزي و تفریحی داشته باشد و باعث ارتقای لايه های فضاي سبز شهری شود .


وی افزود: به همین منظور به لطف خداي متعال مرمت بركه پنج تا(آب انبار پنج بركه ) در سايت موزه بركه هاي آب خاورميانه شهر بندرکنگ را شروع نموديم که دراین طرح بازسازی دیواره ها، گنبد و مسیر های ورودی آب به گنبده ها در دستور کار قرار گرفته است.


زارعی در ادامه بیان کرد:  برکه (پنج تا) مربوط به اواخر دوره قاجاره در محله پیمایی، کنار گورستان قدیمی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ 11 دی 1380 با شماره ثبت 4600 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


قابل ذکر است : سایت موزه برکه های آب خاورمیانه در زميني با مساحت ٣٠هكتار در غرب شهر تاریخی بندرکنگ قرار دارد و شامل ١٦بركه آب ، حریم تامین آب برکه ها و مجموعه ای از باغات و زمین های زراعی می باشد که به همت شهرداری و خیرین در حال باز سازی می باشند

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.6.0
    V5.3.6.0