پنج‌شنبه, 3 بهمن 1398
  • ساعت : ۹:۳۵:۳۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ 
  • کد خبر : ۵۱۵۱
به مناسبت هفته دولت صورت
دیدار شهردار و پرسنل شهرداری بندركنگ با امام جمعه شهرستان بندر لنگه
صبح امروز ایوب زارعی شهردار بندر تاریخی کنگ و هیات همراه با آیت الله سید محمدجواد رکنی حسینی امام جمعه این شهرستان به مناسبت هفته دولت دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار پیرامون اقدامات صورت پذیرفته در راستای احیا و توسعه این بندر تاریخی گزارشی را خدمت ایشان عرض کردند. در این دیدار مهندس ایوب زارعی با مروری بر پروژه های در دست انجام چه در پهنه تاریخی و چه در پهنه نوساز بندر کنگ، حمایت و همدلی همه مسئولان را عامل افزایش مشارکت مردمی در ادامه روند کنونی دانست.

در ادامه دکتر شیوا آراسته و دکتر سجاد سلیمانزاده در مقام مشاور مطالعات و طرح احیای بافت تاریخی بندر کنگ به توضیح ویژگی های منحصر به فرد جهانی و منطقه ای این بندر پرداختند و با تاکید بر این که این بافت 195 هکتاری، سالم ترین و زنده ترین بافت تاریخی در میان دیگر بافت های مشابه است، به بر شمردن ویژگی های فنی و تخصصی این معماری از جمله بادگیرهای منحصر به فرد و فعال، الگوهای تزئیناتی، ویژگی های محرمیت در طراحی معماری و طراحی شهری، مزیت های اقلیمی و منظر فرهنگی و نشانگانی مناره ها پرداختند. سپس با شرح اقداماتی در مطالعه و برنامه ریزی توسعه جدید در محله ابوذر، این محله ها را ادامه بافت تاریخی کنگ دانسته و بر ضرورت توجه به این نوزایی در برابر فرسودگی بافت های دیگر در کشور تاکید کردند.


در ادامه نیز دکتر محسن اکبرزاده، مشاور معمار و شهرساز، با برشمردن خصوصیات مذهبی منطقه بر ضرورت احیای معماری مذهبی منحصر به فرد این منطقه در برابر الگوهای شهرهای تراز شمالی و همچنین کشورهای جنوبی تاکید کرده و با اشاره سنت پیامبر (ص) در این امر، الگوی مساجد کوچک مقیاس کنگ و دیگر بنادر حاشیه ای را بر برخی از مساجد پر وسعت و تجملاتی جدیدالاحداث که تنها در راستای رقابت های منطقه ای برپا می شوند و در طول سال از نمازگزار پر نمی شوند را آفتی در زیست مسلمانی مردم منطقه دانستند.


در ادامه این نشست حضرت آیت الله رکنی حسینی با تایید و تحسین اقدامات صورت پذیرفته، بزرگترین آسیب توسعه در دهه های گذشته را عدم آینده نگری دانستند. ایشان با اشاره به مثال های گوناگون از جمله گمرک بندر لنگه، ساختمان مخابرات و برخی از بیمارستان های موجود در منطقه، عدم برنامه ریزی و آینده نگری را در تناسب میان وسعت، مکان یابی و بهره برداری تشریح کرده و برخورد متبخترانه برخی از کارشناسان و مدیران را علت اصلی این رخداد دانستند.
 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.6.0
    V5.3.6.0